CS Püf Noktaları

Öncelikle deneyimli oyuncuların bile bir kısmının bilmediği veya gözünden kaçan ipuçlarına değinelim.
 

Sesler ve ses sistemi Counter-Strike gibi benzerleriyle kıyaslandığında oldukça yavaş oynanan bir oyunda sesleri dinlemenin önemini söylememe bilmem gerek varmı. Yeterli harita bilgisiyle ve sesleri dikkatle dinleyerek herkesin o an nerede olduğunu elinizle koymuş gibi bilebilirsiniz. Başta cafe işletmecileri olmak üzere çoğu kişi, kendine sistem kurarken oyunların yüksek performansta çalışmasını sağlamak için özellikle işlemci ve ekran kartına yatırım yaparken ses kartı hep ihmal edilir. Oysa ses kartı da oyunun kaderini etkileyen donanım parçalarından biridir. İdeal durum, a3d destekleyen bir ses kartına sahip olmak olsa da; en azından sblive serisi bir ses kartı alarak eax özelliğinden faydalanmanızı öneririm. Denedikten sonra aradaki farkı siz de göreceksiniz. Ses kartından gelelim ses sisteminize. Konu oyunlar olunca, ses sistemlerinde iş tersine dönüyor. Her zaman en pahalı olan en ideal çözüm değildir. 5'li bir hoparlör sistemi size film izlerken şahane bir ortam hazırlayabilir, fakat oyun oynarken tüm sesleri algılayıp seçebilmeniz için en ideal çözüm kulaklık kullanmanızdır. Evindeki pek muhteşem ses sisteminde, benim kulaklıkla duyduğum sesleri duyamayıp da wallhack yaptığımı iddia edenlerle çok karşılaştım
 

Ce-ee!
Ses dinlemekten konu açılmışken "ce-ee" den sözetmemek olmaz Bir duvarın bitiş yeri veya köşenin ucunda ve görünmeyecek şekilde ve duvara yüzünüz dönük şekilde beklersiniz. Elinizdeki silaha göre crosshairi de en uygun pozisyona getirirsiniz. Karşıdan gelen ayak sesleri size yeteri kadar yaklaştığında ateş ederek köşeden çıkıp ce-ee yaparsınız ve hiç beklemedikleri anda karşınızdakileri öldürürsünüz. Bunu yaparken en çok zamanlamaya dikkat etmelisiniz. Çok erken çıkarsanız aradaki mesafe fazla uzun olacağından ıskalayabilir ve onlara sizi vurma şansı verirsniz. Geç çıkarsanız da duvarın arkasında biri olma ihtimaliyle o tarafa doğru yöneleceklerinden siz gafil avlanırsınız. İdeal zamanlama, aradaki mesafenin tam ortasında yakalamaktır.
 

Hud_Centerid
Centerid, o an crosshair'inizin yönelmiş olduğu alan herhangi bir oyuncunun hitboxına (yani normalde göremediğiniz, fakat sizin karşı tarafı vurduğunuzu oyunun algılamasını sağlayan kutucuklara) denk geldiğinde ekranın ortasında o oyuncunun nickini görmenizi sağlayan değişkendir. Bu sayede:
I-) 14-15 inch monitörünüzle zar zor seçebildiğiniz uzaktaki hedefleri ayırt edebilir ve vurabilirsiniz.
II-) Flash yediğinizde veya smoke grenade dumanının içinde ekranınız bembeyazken bile bir oyuncu hedef alanınıza girdiğinde, nickini ekranın ortasında görebilir ve vurabilirsiniz.
 

Yalancı reload
Silahınızı reload ederken bir diğer silaha geçince reload (şarjör değiştirme) işlemi kesilir ve tekrar aynı silaha geçtiğinizde reload işlemine hiç başlamamış gibi şarjörünüzde aynı miktar mermi kalmış durumda devam edebilirsiniz. Peki bu ne işe yarar:
I-) Rakip takımın oyuncularıyla yakın mesafede yalnız kaldığınız taktirde uzaktan birkaç mermi sıkıp saklanır ve silahınızı reload etmeye başlarsınız. Karşınızdakiler yeterince açıkgöz ise, reload sesini duyup sizi aciz yakalamak üzere üstünüze gelirler. Bu sırada hızlıca tabanca veya bıçağa geçip tekrar aynı silahınıza geçersiniz ve kalan mermilerinizle onları gafil avlarsınız.
II-) Aynı şekilde hızlı silah değiştirmeyi çatışmanın ortasında reload eder durumda kaldığınızda yapabilirsiniz. Reload ederken yakalanıp glockla şansınızı denemek yerine hızlı switch yaparak ak47nizde kalan son 5-6 kurşunla karşınızdakini rahatça öldürebilirsiniz.
 

Hızlı susturucu değiştirmek
Susturucuyu takıp çıkarırken ille de bu animasyonun sonuna kadar beklemeniz gerekmiyor. Susturucuyu takmaya başlayın ve fake reload olayında olduğu gibi silah değiştirin. Silahınıza geri geldiğinizde susturucusu takılmış olucak.
 

Duvar ve kutu arkası taramak
Kuytu köşelerde mevzilenmiş ve önünden geçecek dikkatsiz bir oyuncuyu rahatça öldürmeyi planlayan sotecileri gafil avlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu amaçla çok kullanlan kutu arkaları ve kuytu yerlere duvarı delebilen bir silah ile 1-2 el ateş açmaktır. Eğer arkasında birisi varsa, vurulma sesini duyacaksınız ve bu durumda kendinizi hiç riske atmadan rahatça onu öldürebiliceksiniz.

Ayrıca, haritaların kuşbakışı görüntüleri üzerinde çalışarak hangi duvardan sıkarsanız mermilerinizin nereye gideceğini öğrenebilirsiniz. CS'de duvarın kalınlığının bir önemi olmadan, eğer tek kat bir duvar varsa, mermileriniz diğer tarafa geçebilmektedir. Hal böyle olunca, karşı karşıya çatışmaktansa, öbür tarafında rakip takım oyuncularının olabiliceği duvarlara mermi sıkmak, öldürmeseniz bile canlarını azaltmanızı ve avantaj elde etmenizi sağlayacaktır.
 

"Negatif zeka" wins!
Deneyimli, oyunu düşünerek ve belli bir strateji dahilinde oynayan bir oyuncu iseniz en çok korkmanız gereken, karşıdaki deneyimsiz ve düşünmeden oynayan oyunculardır. Çünkü zaman zaman o kadar mantıksız hareketler yaparlar ki, bunu tahmin edemediğiniz için sonuçta ölen siz olursunuz.

Klan maçlarında takım taktiği olarak da aynı durum geçerlidir. Klan olarak en çok korkmanız gereken, maç ve oyunculuk deneyimi fazla olmayan klanlar olmalıdır. Öyle ki, teröristken maç boyu ne olursa olsun sürekli yanı yere rush yapmayı deneyebilirler. "Tamam aynı yerde üstüste 3 round kaybettiler, heralde artık gitmezler" dersiniz ama yine aynı yere giderler. Karşı takımın oyun anlayışını veya taktiğini hiçbir mantık dahilince çözemezsiniz, çünkü belli bir mantığı yoktur. Manstıksızlık ve negatif zeka her zaman için zeka ve mantığa ters gelir.

Tabi bunu lehinize kullanmak da elinizdedir. Çoğu zaman en ahmakça taktikler, maçı çeviren anlar haline gelebilir. Örneğin maçın en önemli anında ctyken yapacağınız bir rushla terörleri şaşırtıp yenerek para avantajını elinize geçirebilirsiniz.
 

Radara Dikkat
Pek çok kişi radarı doğru yorumlamasını bilmez. Aslında her ne kadar karşı takı oyuncularını radarda göremiyor olsanız da oyunu büyük ölçüde radara bakarak okuyabilirsiniz. Teröristken bombayı taşımakta olan oyuncu kırmızı renkte görünür. Bu oyuncu öldüğünde bomba radarda kırmızı renkte ve yanıp sönerek belirir. Bir takım arkadaşınız telsiz mesajı yolladığında radarınızda yanıp söner, bu sayede herhangi bir yerdeki takım arkadaşınızın hangisi olduğunu anlayabilirsiniz. Radarda görünen "T" şekli sizden yüksekte (örneğin bir evin iriş katındasınız o da 2. katında) olan takım arkadaşınızı, ters "T" şekli ise sizden alçakta olan bir takım arkadaşınızı gösterir. Bu sayede aşağı yukarı nerede olduğunu kesitebilirsiniz.

Radar kullanımı düşen bombayı bulmak kadar, dikkatinizi gerekli yöne yoğunlaştırabilmek için de çok önemlidir. Arkanızdan gelen ayak sesinin aslında takım arkadaşınız olduğunu bilerek dönüp geriye bakıp o anda vurulma riskini almazsınız. Veya ff açık ortamlarda kendi takımınızdaki oyuncuların önüne flash, kafasına bomba atmazsınız. Radarı en rahat takip edebileceğiniz çözünürlükler 640*480 ve 800*60dür. Alışık değilseniz crosshair 640*480'de çok büyük gelip uzaktki hedefleri vurmakta güçlük çekebilirsiniz. O yüzden en yaygın kullanılan çözünürlük olan 800*600'ü tavsiye ederim.
 

Prodigy'deki kapı
Son olarak, 2-3 yıldır CS oynıyan deneyimli oyuncuların bile bir kısmının bilmediği bir püf noktası. Prodigy'deki security kapısı use fonksiyonu ile değil, yandaki kutucuğa dokunarak açılır. Ayrıca kapandıktan sonra açılması için belli bir süre geçmesi gerekmektedir. Pek çok oyuncu kapı kapandıktan sonra use tuşuyla açmaya çalışarak ses çıkarmakta ve yerlerini belli etmektedir. Tabi kapının arkasında bekleyen rakibinizin kapıya ateş edip sizi vurması da pek zor olmuyor bu durumda.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !